Jak wybrać fajne drzwi do domu

Większość z nas poszukując drzwi do swojego domu, skupia się przede wszystkim na ich cenie. Jest to jednak dość zwodnicze, ponieważ zbyt tanie modele nie zawsze okazują się rozsądnym wyborem, a wraz ze wzrostem ceny nie zawsze otrzymuje się adekwatnie wysoką jakość. Co więc wpływa na wycenę drzwi? Jak wybrać rozsądnie?

Materiał a cena

Bardzo istotny wpływ na końcową wycenę drzwi ma materiał, z jakiego są wykonane. Drzwi stalowe wciąż cieszą się dużą popularnością – nic dziwnego, bowiem są mocne, trwałe i niezbyt drogie. Zapewniają również dość sensowną ochronę przed amatorami cudzej własności. Najczęściej ich rama jest drewniana lub stalowa, a pokrywy zewnętrzne wykonane są ze stali. Dla ozdoby często są oklejane materiałami o fakturze drewna albo malowane farbą olejną (wersja budżetowa). Bardziej luksusowe modele są oklejone cienką warstwą drewna, co sprawia, że są nie do odróżnienia od drzwi drewnianych. Największą ich wadą jest spore przenikanie ciepła, choć można znaleźć modele z wełną mineralną we wnętrzu, cechujące się dobrą izolacyjnością cieplną.

Innym, coraz chętniej wybieranym materiałem jest PVC. Takie drzwi zewnętrzne w pełni wykonane są z plastiku (poza szybami oczywiście) – plastikowe są: rama, ościeżnica i panel drzwiowy. Na niego naniesiona jest okleina lub lakier. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną, przy zachowaniu niskiej ceny. Nie dziwi zatem ich rosnąca popularność.

Drewno to najbardziej ceniony i dający najwięcej prestiżu materiał. Niestety, wraz z prestiżem rośnie również ich cena – takie drzwi to raczej najwyższa półka na rynku. W zamian zapewniają wieloletnią eksploatację, piękny wygląd i bardzo dobrą izolacyjność cieplną.

Ostatnim, choć wciąż popularnym materiałem wykorzystywanych do produkcji drzwi jest aluminium. Takie konstrukcje świetnie uzupełniają się z nowoczesnym wykończeniem wnętrza, jak i z modernistyczną elewacją zewnętrzną budynku. Niestety, w modelach budżetowych nie zapewniają one przyzwoitej izolacji – tu trzeba pójść na kompromisy lub sporo dopłacić.

Co wybrać?

Najwięcej zależy od naszych oczekiwań, planów i wymagań. Jeśli stawiamy na wykończenie mieszkania w stylu klasycznym, to najlepszym wyjściem będą drzwi drewniane, ewentualnie metalowe pokryte fornirem. Jeśli chcemy, by nasz dom prezentował się nowocześnie, to powinniśmy rozważyć drzwi aluminiowe, bądź niektóre modele plastikowe. Jeśli jednak najważniejszym kryterium jest dla nas izolacja cieplna, a przy tym nie chcemy wydawać kolosalnych środków, to trudno będzie o lepszy wybór, niż plastik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here