Każda, nawet nieduża firma to wiele obszarów, nad którymi trzeba sprawować kontrolę: sprzedaż, finanse i księgowość, kadry i płace, analiza. Jak ułatwić sobie to skomplikowane i czasochłonne zadanie? Doskonałym rozwiązaniem będzie nowoczesny system ERP. Co to takiego, jak działa i w czym jego przewaga nad innym oprogramowaniem?
Zarządzanie firmą a nowe technologie
Oryginalny pomysł nie wystarczy, by osiągnąć sukces w biznesie. Na co dzień to przede wszystkim żmudna praca. Trzeba zadbać o prawidłowe rozliczenie, czuwać nad stanem magazynu, pamiętać o nowych zamówieniach i analizie danych.Jak mieć kontrolę nad tak wieloma obszarami jednocześnie? Dziś na szczęście powstaje coraz więcej programów informatycznych, które ułatwiają zarządzanie przedsiębiorstwem. Te pozwalają efektywnie kierować konkretnymi działami, ale i sprawnie przesyłać informacje między nimi. Jednym z najskuteczniejszych są systemy typu ERP.
Wdrożenie systemu ERP – jakie korzyści?
System ERP to jedno z najnowocześniejszych narzędzi do zarządzania biznesowego. Oferuje oszczędność czasu, obniżenie kosztów, lepszą kontrolę jakości i zwiększenie efektywności. Wszystko za sprawą zintegrowanej bazy danych. Co to oznacza w praktyce? W tradycyjnych programach nowe dane trzeba ręcznie wprowadzać w każdym z działów osobno. W systemie ERP raz wprowadzona informacja automatycznie aktualizuje się we wszystkich obszarach: informacja o sprzedanym produkcie natychmiast zmienia stan magazynowy i pojawia się w rozliczeniach finansowych. To oznacza optymalizację i zmniejszone do minimum ryzyko pomyłek. System sprawdzi się w każdej branży i wielkości firmy.
Wybór systemu ERP i dostawcy oprogramowania
Chcąc znacznie zwiększyć efektowność zarządzania firmą, warto rozważyć zakup systemu z jedną bazą danych. W Polsce funkcjonuje wielu dostawców tego typu oprogramowania. Przed zakupem można porównać ich ofertę i wybrać tę najlepiej dopasowaną do profilu i potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.Na co zwracać uwagę, przeglądając dostępne systemy ERP? Po pierwsze, ich jakość i oferowane funkcje. Po drugie, zadowolenie klientów, które już korzystają z danego systemu. Po trzecie, niewątpliwą zaletą będzie też pomoc dostawcy we wdrożeniu systemu do danej firmy i możliwość jego darmowej aktualizacji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.