Dlaczego odbojnice są potrzebne?

0
1033

Magazyny przemysłowe, parkingi, hale produkcyjne – we wszystkich tych miejscach pracuje wiele osób oraz znajdują się liczne sprzęty i pojazdy. Pracownicy przygotowują towary do wysyłki, zamówienia są rozładowywane, a kierowcy wózków widłowych dostarczają je na właściwe miejsce. Nic dziwnego, że na tego typu przestrzeniach nietrudno o kolizje. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo i właściwe oznakowanie przestrzeni? Warto postawić na różnego rodzaju odbojnice.

Dlaczego odbojnice są potrzebne?

W codziennej pracy każdego zakładu pracownikom towarzyszy presja czasu oraz natłok obowiązków do wykonania. W tak nerwowej atmosferze nie trudno o wypadek i jak pokazują statystki każdego roku, tysiące pracowników ulega różnego rodzaju kontuzjom, a nawet poważniejszym obrażeniom. Szybkim i skutecznym sposobem, aby poprawić ich bezpieczeństwo, jest zainwestowanie w odbojnice. Mogą one pełnić wiele różnych funkcji – między innymi regulują ruch w obrębie zakładu, oddzielają strefy robocze oraz komunikacyjne. Za ich pomocą można odgrodzić też plac budowy lub czasowe przeszkody. Odbojnice zabezpieczają też urządzenia magazynowe oraz odgradzają ciągi komunikacyjne od przestrzeni magazynowych. Służą do zamykania stref niebezpiecznych oraz oczyszczania przejazdów.

Odbojnice to jednak nie tylko sposób na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – stosuje się je także w ramach profilaktyki. Pozwalają na skuteczne obniżenie kosztów napraw i awarii – zamiast remontować drogie urządzenia produkcyjne, wymienia się jedynie uszkodzoną odbojnicę. Instalacja takich systemów może nawet mieć pozytywny wpływ na ochronę ubezpieczeniową, a niekiedy jest obowiązkiem nałożonym przez prawo. Istnieje więc wiele powodów, które pokazują, że warto w swoim zakładzie pracy zainwestować w dobrej jakości odbojnice. Na jakie modele warto więc postawić?

Jakie odbojnice wybrać?

Rynek przemysłowy oferuje różnego rodzaju odbojnice, które dzieli się ze względu na funkcje, które mają pełnić oraz miejsce przeznaczenia. Do najważniejszych i najpopularniejszych funkcji zaliczana jest ta ochronna oraz ostrzegawcza.

Praktycznym wyborem są odbojnice poliuretanowe, które mogą być stosowane na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Skutecznie zabezpieczają ściany i maszyny przed uderzeniami wózków widłowych. Zatrzymują koła pojazdów, uniemożliwiając powstawanie uszkodzeń, a przy tym są wykonane z bardzo trwałego tworzywa. W niektórych przypadkach stosuje się odbojnice gumowe. Ich zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne, najczęściej stosowane są one na parkingach do wydzielania miejsc oraz jako odbojnice dojazdowe. Innym, bardzo popularnym rodzajem są odbojnice słupkowe – to nic innego, jak stalowe słupki wystające z posadzki, które mogą wygradzać daną strefę lub ochronić część zabudowy narażoną na uderzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here