Mówiąc o zmniejszeniu ekranu, zwykle chcemy, aby na ekranie mieściło się więcej elementów. Po zmniejszeniu ekranu będziemy widzieć więcej elementów, ale siłą rzeczy będą one mniejsze. Jak zmniejszyć ekran? W artykule wyjaśniamy jak zmniejszyć ekran w systemie Windows, ale zmianę rozdzielczości możesz wykonać także w innych systemach operacyjnych. Wspomnieliśmy o zmianie rozdzielności, gdyż to jej zmianę mamy na myśli, jeśli mówimy o zmniejszaniu ekranu.
Potocznie mówimy o zmniejszaniu ekranu, co jednak mamy na myśli? Chcemy zmienić rozdzielczość ekranu. Dzięki temu nasz tekst na ekranie będzie mniej lub bardziej wyraźny. Elementy powiększą się albo pomniejszą. Od czego to zależy? Przy wyższych rozdzielczościach, czyli na przykład przy 1600 x 1200 pikseli elementy są ostrzejsze i zarazem mniejsze. Na ekranie zobaczymy więc więcej. Przy mniejszych rozdzielczościach będzie odwrotnie. Jeśli wybierzemy na przykład rozdzielczość 800 x 600 pikseli, to elementy będą większe i zobaczymy ich na ekranie mniej.
To jakie rozdzielczości możemy wybrać zależy od posiadanego monitora. Laptopy, czy monitory zwykle mają ustaloną rozdzielczość, dla której działają najlepiej. Warto wziąć pod uwagę te informacje. Naszym zadaniem jest jednak zmniejszenie ekranu. Chcemy, aby na naszym monitorze wyświetlało się więcej danych. Potrzebujemy więc wybrać wyższą rozdzielczość. Jak przeprowadzić taką zmianę w systemie Windows?
Jeśli obsługujemy Windows 7, to należy wejść w menu Start, a następnie otworzyć Panel sterowania. W obszarze Wygląd i personalizacja znajdziemy opcję Dopasuj rozdzielczość ekranu. System zaproponuje nam możliwe rozdzielczości dla naszego komputera. Możemy wybrać jedną spośród nich. Po wybraniu interesującej nas opcji klikamy Zastosuj i czekamy chwilę, aby nowe ustawienia zostały wprowadzone. Jeśli wprowadzone zmiany podobają się nam, możemy je zachować. Służy temu przycisk Zachowaj. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu systemu, możemy szybko przywrócić poprzednie ustawienia.
Jeśli natomiast posiadamy Windows 10, to wystarczy kliknąć prawym klawiszem na pulpicie i wybrać Ustawienia wyświetlania. W oknie, które się pojawi, należy wybrać Zaawansowane ustawienia wyświetlania i w następnym oknie dokonać pożądanych zmian. Możemy też wejść w menu Start i kliknąć Ustawienia. Z panelu wybieramy potem System i w ten sposób trafiamy w miejsce, w którym możemy zmienić ustawienia ekranu. Postępujemy więc w podobny sposób jak poprzednio.
Omawiając temat rozdzielczości, warto wspomnieć o rozdzielczości natywnej. Czym jest rozdzielczość natywna? Zaleca się stosować właśnie tą rozdzielczość na monitorach. Standardowo ekran 19-calowy ma na przykład rozdzielczość natywną 1280 x 1024 pikseli. Informacje o rozdzielczości natywnej można znaleźć w podręczniku komputera lub na stronie internetowej producenta.
Zmiana rozdzielczości, którą wprowadzimy, będzie widoczna dla wszystkich użytkowników systemu. Jeśli zmniejszymy ekran, wszyscy użytkownicy będą zmuszeni korzystać z wyższej rozdzielczości.