Drzewa owocowe - przycinanie

Pielęgnacja ogrodów, prowadzenie działki, opieka nad roślinami to nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu, na łonie natury, ale także sposób na aktywność fizyczną, odpoczęcie od codziennych obowiązków i przyjemny relaks. To jakże ciekawe i przyjemne zajęcie jest też niezwykle pożyteczne również z tego względu, że daje możliwość uprawy warzyw i owoców będących podstawą zdrowej diety, źródłem wielu witamin, mikroelementów i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak aby uprawy dawały pełną gamę korzyści niezbędna jest ich właściwa pielęgnacja i dbanie o nie. Należy pamiętać o podlewaniu, odpowiednim nawożeniu, ochroną przed szkodnikami, chorobami i chwastami. Tylko w ten sposób plon jaki mogą zapewnić grządki warzywne czy też drzewa owocowe będzie pełny. Trzeba więc poświęcić sporo czasu na odpowiednie dbanie o rośliny w naszych ogródkach przydomowych, działkach, warzywnikach i sadach. Należy nie tylko podlewać w okresach przedłużającej się suszy, ale również pielić grządki, nawozić, stosować opryski grzybobójcze i szkodnikobójcze oraz zwalczające chwasty, nawozić, zapewniając potrzebne składniki odżywcze, jak również przycinać drzewka owocowe. Ważna jest również właściwa ochrona roślin na zimę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak ujemna temperatura. Szczególnie przydatne będą tu specjalne otuliny. Ochrona przed mrozem jest bardzo istotna zwłaszcza jeśli chodzi o gatunki i odmiany wrażliwe na działanie ujemnych temperatur. Odpowiednią uwagę należy zwrócić także na właściwe rozplanowanie posadowienia poszczególnych roślin, grządek i drzewek uwzględniając warunki mikroklimatyczne oraz potrzeby roślin oraz to, aby sąsiedztwo danego gatunku nie wpływało niekorzystnie na inny.
Niezwykle wręcz istotną kwestią jest odpowiednie przycinanie drzew i krzewów owocowych w taki sposób aby nie tylko zapewnić jak największe plony, ale również aby nie zaszkodzić roślinie, a wręcz ją wzmocnić aby w kolejnych latach móc cieszyć się wspaniałymi, dorodnymi owocami, które dane drzewo będzie nam dawać. Stąd niezwykle istotne jest pytanie jak przycinać drzewa owocowe. Warto tu skorzystać z porad doświadczonych specjalistów i ogrodników, zwłaszcza gdy będziemy to robić po raz pierwszy. Ważny jest nie tylko sposób przeprowadzenia przycinania drzew owocowych, ale również wybór odpowiedniej pory roku na przeprowadzenie tej czynności. Zwykle przeprowadzamy takie prace jesienią lub wiosną. Należy zapewnić odpowiednie warunki wzrostu młodym pędom, a usuwać te dzikie, nieproduktywne, które osłabiają roślinę i zabierają składniki odżywcze. Trzeba także usunąć stare, nieproduktywne, uschnięte pędy czy też gałęzie. Ważne jest też odpowiednie uformowanie drzewa owocowego, które zostanie osiągnięte dzięki właściwemu przycięciu. To ma również taką zaletę, że daje łatwiejszy dostęp do drzewa owocowego.
Pielęgnacja drzew owocowych jest zajęciem nie tylko przyjemnym ale również niezwykle pożytecznym i dającym wiele satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here