Zastosowanie pięknych liter znajdziesz wszędzie. Kaligrafia jest nie tylko ciekawą pasją, ale też bardzo przydatną umiejętnością. Mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, dlatego znajdziesz tutaj najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci rozpocząć tą wyjątkową podróż.
Czego potrzebujesz, aby zacząć przygodę z kaligrafowaniem?
Przede wszystkim zapału i cierpliwości;) Poza pozytywnym nastawieniem, do pięknego pisania przydadzą się jeszcze bardzo konkretne przybory:
- stalówka – element bardzo podobny, jeśli nawet nie taki sam, jak ten obecny w wiecznych piórach. Z jednej strony jest mocowany do obsadki, a drugi zanurzamy w atramencie,
- obsadka – inaczej nazywa się ją drzewcem czy trzonkiem, zazwyczaj jest wykonana z drewna. Na rynku można znaleźć nie tylko zwyczajne proste obsadki, ale także modele skośne, ułatwiające kaligrafowanie kursywy, czyli pochyłych czcionek,
- tusz – w tym przypadku mamy do wyboru kilka rozwiązań: profesjonalny, a co za tym idzie droższy, tusz kaligraficzny, tańszy i wystarczający na potrzeby początkującego hobbysty tusz kreślarski lub rysunkowy. Jeśli marzy Ci się kaligrafia na kolorowo, możesz wykorzystać też akwarele w płynie,
- papier do kaligrafii – mogłoby się wydawać, że jest to najbardziej prozaiczna rzecz przy kompletowaniu przyborów. To, na czym będziemy pisać, jest jednak bardzo istotne. Papier powinien być gładki (ale nie śliski!) i dobrze chłonąć tusz. Co ciekawe, nadają się do tego nie tylko profesjonalne produkty, ale też zwyczajny papier do drukarek.
Pierwsze kroki, czyli jak zacząć uczyć się pięknego pisania?
Skompletowane przybory to jedno. Właściwą sprawą jest nabycie samej umiejętności jaką jest kaligrafia. Na sam początek najlepiej zabawić się samą kreską, aby dobrze poczuć stalówkę w ręce. Czas na litery przyjdzie później. Teraz postaw kilka grubszych linii, potem kilka cieńszych. Przejdź do kształtów bardziej zaokrąglonych – prostych esów-floresów, łódeczek, kółek. To wszystko kształty, z których będziesz potem budować litery, więc warto poświęcić czas na takę rozgrzewkę. Nie zaszkodzi też powiedzieć w tym miejscu o naczelnej zasadzie kaligrafii: dociskaj stalówkę mocno w dół, lekko w górę.
Gdzie nauczyć się kaligrafii?
Niezależnie od tego, czy wolisz sposoby tradycyjne czy nowoczesne, na pewno znajdziesz coś dla siebie. W internecie znajdziesz mnóstwo przydatnych arkuszy z ćwiczeniami. Informacje znajdziesz tez na licznych kanałach na Youtube albo tematycznych blogach. Kaligrafia króluje też na Instagramie – zaobserwowanie kilku profili pozwoli Ci się zainspirować i podpatrzeć kilka sztuczek. Dla tradycjonalistów dostępnych jest z kolei mnóstwo książek przygotowanych specjalnie z myślę o początkujących. Inną opcją, poniekąd najskuteczniejszą, są po prostu warsztaty, zarówno online jak i offline. Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, czeka Cię fantastyczna przygoda!