Choć radca prawny to specjalista, z którego pomocy często korzystają nie tylko firmy, ale również osoby fizyczne, klienci indywidualni często mają trudności z udzieleniem prawidłowych odpowiedzi na podstawowe pytania na temat radcy. Czas więc uporządkować informacje na temat jego uprawnień.
Co może radca prawny?
Szukając informacji na temat tego, jakie są możliwości radcy prawnego, najlepiej odwołać się do definiującej je ustawy. Pochodzi ona jeszcze z roku 1982, choć była aktem prawnym wielokrotnie nowelizowanym. Wynika z niej, że podstawowym obowiązkiem radców jest udzielanie porad prawnych podmiotom, które potrzebują tego rodzaju wsparcia. Radca jest jednak także osobą, której można powierzyć zadanie polegające na przygotowaniu właściwych projektów. Jego wsparcie będzie też nieocenione, gdy pojawi się potrzeba reprezentowania klienta zarówno przed urzędami, jak i sądami.Wachlarz spraw, jakie mogą być prowadzone przez radcę prawnego, jest szeroki. Na pierwszy plan wysuwają się tu sprawy cywilne, w tym również te, które odnoszą się do szeroko rozumianego prawa rodzinnego, Radca może jednak pomagać także wtedy, gdy w centrum zainteresowania jego klienta znajduje się prawo administracyjne oraz prawo gospodarcze. Może także być doradcą swojego klienta, gdy pojawia się konieczność wyboru najlepszego sposobu postępowania.
Jak wygląda praca radcy prawnego?
Specyfika zawodu radcy prawnego zakłada rozwiązywanie problemów, z jakimi klienci pojawiają się w jego kancelarii. Jak już wspomniano, problemy te nie pochodzą jedynie od osób fizycznych. Z radcami chętnie współpracują także firmy. Niektóre decydują się na zatrudnienie radcy w oparciu o umowę o pracę, nie brakuje jednak i takich, które zlecają specjaliście pomoc jedynie przy konkretnym typie spraw takich, jak choćby sprawy związane z prawem pracy.Czym zatem zawód radcy prawnego różni się od tego, który wykonuje adwokat? Różnica dotyczy przede wszystkim charakteru zatrudnienia, bo adwokat może świadczyć swoje usługi jedynie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej oraz jako wspólnik w spółce osobowej. Tu warto podkreślić, że do niedawna różnic było więcej i tak choćby radca prawny nie miał prawa obrony w sprawach karno-skarbowych oraz karnych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.