Dziecko w przedszkolu

Wiele chorób oczu związanych jest z wiekiem i dotyka głównie starszych osób, jednak występują także dolegliwości, które przytrafiają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wśród nich bardzo powszechne jest zapalenie spojówek, które potrafi znacząco obniżyć komfort życia, szczególnie gdy pojawia się u maluchów. Jak je rozpoznać oraz kiedy warto udać się do okulisty?

Zapalenie spojówek u dzieci – co warto wiedzieć?

Zapalenie spojówek u dzieci to dosyć częsta przypadłość. Może ono mieć kilka przyczyn, jednak najczęściej spowodowane jest bakteriami lub kontaktem z drażniącymi substancjami chemicznymi – między innymi zawartymi w kosmetykach do pielęgnacji czy w lekach. Stany zapalne spojówek mogą też pojawiać się w przebiegu alergii wziewnej na kurz domowy, pyłki roślin czy alergeny sierści zwierząt. Czym się objawia zapalenie spojówek? Dziecko może odczuwać pieczenie, świąd oka czy uczucie ciała obcego, przez co często przeciera oczy. Może też pojawić się obrzęk spojówek oraz wydzielina powodująca sklejanie rzęs, szczególnie nad ranem. W przypadku dolegliwości spowodowanych bakteriami infekcja trwa 5-7 dni przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia – najczęściej są to krople do oczu z antybiotykiem. Infekcje wirusowe zdarzają się rzadziej, ale trwają o wiele dłużej – nawet do 3 tygodni. Często poprzedza je infekcja górnych dróg oddechowych. Nierzadko towarzyszy ono typowym chorobom wieku dziecięcego, takim jak świnka, ospa wietrzna, odra, różyczka czy mononukleoza.

Jak przynieść dziecku ulgę?

Wszelkie niepokojące objawy ze strony oczu u dzieci warto konsultować z lekarzem, który oceni, co jest przyczyną choroby oraz dobierze skuteczne leczenie. W przypadku bakteryjnego zapalenia, które przydarza się najczęściej, skuteczne są miejscowe krople, maści oraz kremy z antybiotykiem. Wystarczy stosować je przez kilka dni. Wirusowe zapalenie spojówek leczy się kremami antywirusowymi lub przeciwzapalnymi sterydami – jeżeli u dziecka stwierdzono półpasiec, dodatkowo podaje się leki dożylnie. Natomiast jeśli maluch cierpi na alergiczne zapalenie spojówek, najważniejsze jest wyeliminowanie czynnika alergizującego. Ulgę mogą przynieść dziecku też zimne okłady na powieki oraz stosowanie nawilżających kropli z kwasem hialuronowym. W zapobieganiu zapalenia spojówek istotne jest dbanie o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu oraz unikanie klimatyzacji, pyłów, dymu tytoniowego oraz nadmiernego korzystania z komputerów. Dodatkowo warto zadbać o dietę pociechy – powinny znaleźć się w niej kwasy omega 3 oraz witaminy i minerały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here