Leczenie niepłodności metodą in vitro

Dzięki nagrodzonej Noblem w dziedzinie medycyny metodzie in vitro wiele par na całym świecie doczekało się wymarzonego dziecka. Ile kosztuje zapłodnienie pozaustrojowe? Czy podlega ono refundacji?

Koszt leczenia niepłodności

Problemy z płodnością dotykają wielu kobiet i mężczyzn. Gdy pomimo długich starań ciąża nie pojawia się, warto udać się do kliniki leczenia niepłodności i rozpocząć diagnostykę. Leczenie niepłodności może odbywać się wtedy wieloma metodami, w tym przez in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe.

Dla par decydujących się na zabieg In vitro cena często nie gra roli, ponieważ wola do posiadania potomka jest znacznie ważniejsza. Warto jednak zapoznać się bliżej z czynnikami, które warunkują koszty tej procedury, by wiedzieć, na jaki wydatek trzeba się przygotować.

Co składa się na cenę in vitro?

Na cenę in vitro składają się nie tylko wydatek dotyczący samego zapłodnienia pozaustrojowego, lecz też dodatkowe koszty.

Podstawowe koszty to opłaty za wizyty lekarskie oraz za diagnostykę. W przypadku diagnostyki kobiecej niepłodności mogą być one bardzo wysokie. Za badanie nasienia cena jest już niższa. Sporo kosztują też badania genetyczne, leki, znieczulenia, biopsje, kriokonserwacja.

W przypadku procedury jak leczenie niepłodności cena tak naprawdę jest bardzo trudna do oszacowania, ponieważ na ostateczny koszt składa się dużo czynników.

In vitro – przykładowe ceny

Wizyty w klinice leczenia niepłodności to koszt od 120 do 250 zł. Za badanie nasienia cena wynosi zwykle 120-500 zł, natomiast kobieca diagnostyka to wydatek od 800 zł do nawet ponad 3 000 zł.

Koszty samego zapłodnienia pozaustrojowego są zależne od zakresu procedury i liczby prób. Za in vitro cena najczęściej wynosi od około 10 000 zł do nawet 20 000 zł. Koszty podnosi wykonanie in vitro z komórkami jajowymi anonimowej dawczyni.

Czy leczenie niepłodności in vitro jest refundowane?

Obecnie leczenie niepłodności metodą in vitro nie jest refundowane przez NFZ, dlatego pacjenci muszą płacić za nie samodzielnie.

Warto podkreślić, że niektóre miasta w Polsce oferują specjalne dofinansowania in vitro dla par, co pozwala na zredukowanie kosztów. Zatem najczęściej za leczenie niepłodności cena jest pełna i nie jest ono dotowane, chyba że para może skorzystać z lokalnych programów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here