Lunch w biurze - dlaczego jest taki istotny i jak może pomóc pracownikowi?

Zjedzenie zdrowego posiłku w pracy zdecydowanie podnosi produktywność i poprawia efektywność. Podczas ośmiogodzinnego dnia pracy jeść powinni zarówno praktykanci, jak i prezesi – w kwestii potrzeb fizjologicznych zajmowana pozycja nie ma najmniejszego znaczenia. Trzeba mieć przy tym na uwadze to, że spożywanie nieodpowiednich produktów nie przyniesie żadnych korzyści, a wręcz może zaszkodzić. Podjadanie lub zjadanie od czasu do czasu słodkiego batonika to najgorsze z możliwych rozwiązań. Przyjrzyjmy się zatem, jak powinniśmy się odżywiać w okresie pracy.

Lunch w biurze – najważniejszy posiłek pracownika

W większości biur w trakcie pracy można skorzystać z przerwy obiadowej. To właśnie wtedy istnieje możliwość zjedzenia czegoś „na ciepło”. Posiłek powinien być sycący, ale niezbyt duży, ponieważ jednorazowe spożycie dużej porcji rozpycha żołądek i powoduje duży wyrzut insuliny. Oznacza to, że tuż po zjedzeniu odczuwa się ogromny skok energii, ale po niedługiej chili zaczyna się on zmieniać w uczucie zbyt dużego rozluźnienia i senności. Lunch w biurze powinien być posiłkiem pełnowartościowym, czyli dostarczać wszystkie najważniejsze składniki odżywcze (białko, węglowodany i tłuszcze). Optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm cateringowych. Lunch do pracy z dietą pudełkową daje pewność, że posiłek zawiera optymalną wartość kaloryczną i odżywczą. Przygotowując lunche samodzielnie, wiele osób popełnia błąd polegający na przygotowywaniu jednego sycącego posiłku do pracy na cały dzień. Organizm otrzymuje solidną dawkę cukrów (nawet jeżeli pochodzą one z tzw. dobrych źródeł), nie jest w stanie jej odpowiednio szybko spożytkować. W konsekwencji zaczyna ją magazynować w postaci tkanki tłuszczowej. Nie powstrzymuje to jednak głodu na dłuższy czas, ponieważ po kilku godzinach znów będziemy mieli ochotę coś zjeść.

Obiad to nie wszystko

Podczas okresu spędzanego w pracy warto rozłożyć sobie swoje posiłki na kilka części. Poza pożywnym lunchem, który można zjeść podczas przerwy wraz z innymi pracownikami, warto zaopatrzyć się także w kilka owoców/sałatkę lub kanapkę. Osiem godzin pracy w biurze nie jest może wysiłkiem fizycznym, jednak zadania wymagające skupienia również zwiększają zapotrzebowanie na kalorie. Nie można dopuścić do długiego utrzymywania się poczucia głodu, szczególnie przy wychodzeniu z biura i podróżowaniu do domu, ponieważ to właśnie wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na otaczające nas ze wszystkich stron pokusy, jak np.  restauracja fast food lub sklep pełen smakołyków.

Pamiętajmy o piciu w pracy

Oczywiście nie chodzi tutaj o alkohol. Podczas pracy bardzo istotne jest pamiętanie o regularnym uzupełnianiu płynów w organizmie. Odwodnienie może kojarzyć się z ciężką pracą fizyczna, jednak najczęściej występuje u pracowników biurowych, którzy podczas pracy ograniczają się jedynie do picia kawy. Taka strategia daje tylko powierzchowne rezultaty i najczęściej kończy się bólem głowy. Idąc do pracy, warto się zatem zaopatrzyć w butelkę wody lub soku (w ostateczności) i pić w miarę regularnych odstępach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here