Na kłopoty z komputerem - format!

Każdy użytkownik komputera prędzej czy później spotka się z sytuacją, kiedy jego PC będzie działał znacznie wolniej niż początkowo.Powodów takiego stanu rzecz może być co najmniej kilka. Jednym z najczęściej spotykanych są wirusy. Wielu z nas nawet nie myśli o tym, żeby zaopatrzyć się w profesjonalne oprogramowanie antywirusowe korzystając jedynie z darmowych rozwiązań. Te niestety częstokroć są zawodne i dopiero po jakimś czasie wychodzi, że nasz komputer jest zainfekowany, a jedynie co nam teraz zostanie to…format dysku!

Jak zrobić format komputera? Zasadniczo nie jest to trudna sprawa. Musimy jednak pamiętać, że formatując dysk utracimy z niego bezpowrotnie wszystkie dane. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zewnętrzny dysk twardy, na który możemy skopiować wszystkie potrzebne dane, aby później, po całej procedurze, wykorzystać je na odświeżonym komputerze. Warto z pewnością skopiować dane zapisane w przeglądarce. Tak aby później nie było problemu z dostępem do serwisów internetowych, z których najczęściej korzystamy. I tak na przykład, jeśli użytkujemy przeglądarkę Mozilla Firefox, to cały proces utworzenia kopii zapasowej trwa dosłownie kilka chwil. Wystarczy ściągnąć oraz uruchomić program MozBackup, który poprowadzi nas za rączkę i utworzy kopię zapasową z wszystkimi niezbędnymi informacjami.

Co więcej, MozBackup jest również niezwykle pomocny przy kopii zapasowej jednego z najbardziej popularnych klientów poczty – Thunderbirda. Nieco trudniej sytuacja się ma w przypadku Outlooka, gdzie trzeba „ręcznie” skopiować plik .pst.

Przed przystąpieniem do formatu komputera warto również upewnić się, że mamy wszystkie niezbędne sterowniki. Producenci komputerów często dostarczają wszystkie sterowniki na płycie, ale z doświadczenia wiem, że takie płyty „lubią zginąć”.

Rozpoczynamy format! Jeśli dysponujemy płytą typu recovery to nie ma nic prostszego. Wkładamy takową do napędu cd/dvd i uruchamiamy ponownie komputer. Upewniamy się, że w biosie ustawiony jest odpowiedni priorytet bootowania. Jak wejść do biosu? Zaraz po uruchomieniu komputera wciskamy jeden z przycisków – najczęściej „F2”, albo „del”. Wchodząc w zakładkę „Boot” sprawdzamy czy priorytetem jest nasz napęd cd/dvd. Jeśli tak to zapisujemy ustawienia i wychodzimy z biosu. Po tej operacji komputer można nas jeszcze spytać o potwierdzenie, czy chcemy uruchomić oprogramowanie z płyty. Oczywiście potwierdzamy i tym samym rozpoczynamy proces formatowania. Taka procedura, w zależności od sprzętu jakim dysponujemy, może potrwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin.

Po zakończonej operacji nie pozostaje nam nic innego jak przygotowanie swojego komputera do użytkowania. Instalujemy wszystkie sterowniki oraz niezbędne oprogramowanie. Radzimy z całą pewnością rozpocząć od uznanego programu antywirusowego. Następnie możemy skopiować wszystkie pliki z zewnętrznego dysku i tym samym mamy gotowy do pracy komputer. Tak przygotowany zestaw powinien nam wystarczy przynajmniej na kilka lat użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here