Umiejętność czytania czy pisania nie jest wszystkim, co powinien znać współczesny Polak. Wraz z rozwojem technologii umiejętność pisania ręcznego zanika, co za tym idzie również umiejętność pisania odręcznego. Kto uczył się rosyjskiego ma tego świadomość. Jeszcze litery drukowane jest w stanie odczytać, ale już pisane stanowią dla niego problem. Nawet lekka zmiana kursywy przy piśmie drukowanym potrafi stanowić problem. W języku polskim mamy pewne znaki i litery, które są nam potrzebne do skutecznej komunikacji. Musimy wiedzieć jak napisać za pomocą klawiatury typowe polskie znaki jak ó czy ą. Nie jest to zawsze łatwe. Na niektórych komputerach na przykład skrót którym zazwyczaj piszemy literę Ł powoduje zapis na komputerze. Jest to najbardziej problematyczne dla Łucji i Łukaszów a także wszystkim z nazwiskiem na przykład Łopata. W takich przypadkach musimy się zastanowić jak zmienic klawiature aby problemy tego typu nie występowały. Nie mam tu na myśli fizyczną zmianę klawiatury, jedynie jej ustawienia. Niekiedy wystarczy odpowiednie zmiany na komputerze. Czasami kombinacja shifta z ctrl powoduje zmianę języka przez co tracimy możliwość pisania znaków. Czasami zmiana wymaga rozejrzenia się w skrótach systemu operacyjnego. Najważniejsze to zdefiniować problem, a wtedy rozwiązanie powinno zostać odnalezione.
Pojawia się oczywiście pytanie jak znaleźć potrzebną nam informację. Na frazę „jak zmienic klawiature” dostaniemy cały zestaw odpowiedzi. Z pewnością większość nie będzie dla nas satysfakcjonująca. Dlatego istotne jest zdefiniowanie problemu. Im bardziej szczegółowe zapytanie, tym większa szansa na znalezienie odpowiedzi. Jeżeli chcemy zmienić w systemie wpisywanie litery Ł to właśnie takie pytanie powinniśmy zadać, ewentualnie coś w stylu problem z pisaniem litery Ł na klawiaturze. Wyszukiwarki są obecnie bardzo intuicyjne, jednak nie mają, na całe szczęście, umiejętności czytania w myślach.
Swoją drogą również w komunikacji międzyludzkiej istotne jest jasne precyzowanie myśl. Wszelkie niedomówienia wynikają właśnie z tego, że zostało powiedziane jedno, a dwie osoby myślały zupełnie o czym innym. Zdanie zupa była słona może u mówiącego oznaczać, że jest dobra, bo lubi słone rzeczy. Z kolei osoba słuchająca może uznać, że zupa jest kiepskiej jakości. Doprecyzowanie tego zdania, powiedzenie na przykład, że zupa była idealnie słona, nie spowoduje żadnych niedomówień. No chyba, że ktoś wyolbrzymia pewne rzeczy. Na to już jednak nic nie jesteśmy w stanie poradzić. Należy pamiętać, że ludzki umysł rządzi się swoimi prawami.
Wracając do tematu klawiatury. Do każdej należy się przyzwyczaić. Mają one różną wielkość więc nawet najlepszy pisarz nie jest w stanie od razu pracować tak szybko jak ma w zwyczaju na nieznanej mu klawiaturze. Ręce muszą zapamiętać, gdzie znajdują się odpowiednie klawisze, aby móc zapisać chociażby ą czy ę. Litery te w języku polskim występują zadziwiająco często więc szkoda by było tracić czas za każdym razem gdy musimy skorzystać ze skrótów klawiszowych, aby je zapisać.