smoczek dla dziecka, jakie są rodzaje?

Wszystkie maluchy, które dopiero co pojawiły się na świecie, mają potrzebę ssania. Jednym niemowlakom wystarczy ssanie piersi podczas karmienia, inne uwielbiają to robić i mogłyby ssać non stop. W sytuacji, gdy mama chcę odstawić dziecko od piersi, bo maluch zbyt często z niej korzysta, z pomocą przychodzi smoczek. Dzięki niemu niemowlak się uspokaja.

Jaki smoczek wybrać, kauczukowy czy silikonowy?

Obecnie dostępne są dwa rodzaje smoczków, smoczki kauczukowe i silikonowe. Zarówno kauczuk, jak i silikon ma swoje wady i zalety. Czym się różnią od siebie te smoczki?

Smoczek silikonowy, jest zdecydowanie częściej wybierany przez rodziców, pewnie dlatego, że to trwalszy wybór. Smoczki silikonowe są bardziej odporne na uszkodzenia, twardsze oraz mniej elastyczne. Dzięki temu mocniej angażuje malucha w proces ssania. W taki sposób prawidłowo kształtuje się narząd żucia.

Dzięki swojej twardości, silikon znakomicie sprawdza się zarówno u maluchów, jak i u starszych dzieci, które już ząbkują. Silikon jest na tyle mocnym tworzywem, że można mieć pewność, że dziecko nie odgryzie kawałka smoczka.

Smoczki dla dzieci

Jakie wady ma silikon? Niektórzy twierdzą, że jest zbyt twardy dla niemowlaków. Jego kształt jest też inny, przez co nie przypomina brodawki sutkowej mamy.

Smoczki kauczukowe są starszą wersją, niż smoczki silikonowe. Takie smoczki, są bardziej klasyczne. Kauczuk, z którego są wykonane smoczki jest zdecydowanie bardziej plastyczny i miękki, w przeciwieństwie do silikonu. Niektórzy rodzice wolą wybierać smoczki kauczukowe, dla niemowlaków, które mają jeszcze słabe napięcie mięśniowe. Ten rodzaj zdecydowanie bardziej przypomina brodawkę sutkową kobiety. Ma odpowiedni kształt i twardość.

Przeciwnicy smoczków kauczukowych twierdzą, że smoczki kauczukowe, przez swoją elastyczność, mogą doprowadzić do rozleniwienia się malucha. Co skutkuje nieprawidłowym rozwinięciem narządu żucia. Kolejną wadą smoczka kauczukowego jest jego słaba trwałość, ten rodzaj smoczka nie jest tak bardzo odporny na eksploatacje, jak smoczek silikonowy. Częściej trzeba go wymieniać.

Przeczytaj też: http://www.testersi.pl/smoczki-dla-dzieci-przydatne-akcesoria/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here