Sposoby i porady jak obliczyć skalę mapy

Większość Polaków uwielbia podróżować i poznawać nowe miejsca i państwa. W czasach kiedy nie mogą podróżować albo czekają na kolejne wyprawy oglądają przewodniki, atlasy i mapy. Oczywiście wszystkie mapy są w skali. Zapewne wszystkich ciekawi jaką rzeczywistą odległość ma droga z jednego miasta do drugiego miasta albo jak w rzeczywistości duże jest jakieś terytorium. Wszystkie te informacje możemy uzyskać dzięki znajomości obliczania skali.

Zapewne zastanawiasz się jak obliczyć skalę mapy w sposób prawidłowy i bezbłędny. Skalę zaznacza się liczbami, a między nimi znajduje się dzielnik. Liczba po lewej, to przeważnie 1, która odpowiada przykładowo 1 cm na mapie. Natomiast po prawej stronie mamy jej odpowiednik w rzeczywistości, czyli informację o ile została pomniejszona na mapie. Przykładowo skala 1:10 oznacza, że 1 centymetr na mapie odpowiada 10 centymetrom w rzeczywistości.
Wiemy już na czym polega skala, no więc teraz czas na to jak obliczyć skalę mapy. Przykładowo jeżeli masz 100 cm trasy w rzeczywistości, a na mapie to 10 cm, to musisz podzielić 100 przez 10. Skala wychodzi wtedy 1:10. Dałem bardzo prosty przykład. Jednak trzeba zachować czujność kiedy będziemy obliczać większe odległości podawane w kilometrach i niektóre liczby będą po przecinku. Jeżeli będziesz uważał i wiesz jak obliczyć skalę mapy, to powinieneś poradzić sobie także z trudniejszymi przykładami.
Przypominam, że każdy z nas uczył się obliczać skalę na lekcjach geografii i obecnie każdy z nas sobie powtarza i przypomina co już kiedyś umiał. Dlatego nie powinno, to być takie trudne jak w końcu sobie przypomnimy na czym to polega. Na lekcjach geografii, a czasem także matematyki nauki liczenia skali trwa dosyć długo i nauczyciele starają się zwracać na to dokładną uwagę.
Jeżeli jednak uważasz, że nie wiesz jak obliczyć skalę mapy, to możesz poszukać informacji i sposobów w internecie. Znajdziesz tam wiele stron dzięki, którym dowiesz się wszystkiego o skali, a także jak ją poprawnie i szybko obliczać. Również w serwisie youtube powinieneś znaleźć filmiki poradnikowe, które krok po kroku instruują nas jak obliczyć skalę mapy. Jeżeli ktoś woli się uczyć słuchając kogoś i patrząc jak ktoś pokazuje w praktyce dane czynności, to warto obejrzeć sobie takie filmiki. Być może nawet osoby, które potrafią już poprawnie obliczać skalę znajdą coś ciekawego w takich filmikach.
Skoro już wiesz jak obliczyć skalę mapy, to pamiętaj, że najważniejsza jest praktyka. Jeżeli chcesz cały czas szybko i sprawnie obliczać skalę, to musisz na bieżąco w wolnych chwilach wykonywać takie zadania. Dzięki temu nie zapomnisz jak obliczyć skalę mapy i będziesz mógł także nauczyć kogoś z rodziny albo znajomych obliczania skali mapy. Być może wielu wyda się, to zaskakujące, ale mało kto potrafiłby tak z marszu obliczyć skalę jakiejś mapy. Dlatego warto posiadać takie umiejętności i je praktykować.
Skoro wiesz już jak obliczać samodzielnie skalę każdej mapy, to pora zaplanować kolejną wycieczkę albo podróż do jakiegoś nowego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here