Karta graficzna

Karta graficzna jest komponentem komputera, odpowiadającym na wyświetlanie grafiki. Od jej modelu zależy bezpośrednio to, czy nasz komputer nadaje się do codziennej pracy i oglądania filmów, czy też jesteśmy w stanie odpalić na nim nowoczesne gry komputerowe. Inna nazwa karty graficznej to procesor graficzny – odpowiada ona za obliczenia związane z wyświetlaniem grafiki komputerowej na ekranach naszych komputerów. Z roku na rok powstają coraz to bardziej zaawansowane graficznie produkcje i czasy, w których mogliśmy uruchomić grę nawet na najtańszym komputerze odeszły już do lamusa. W obecnych czasach, aby cieszyć się płynną rozgrywką na wysokich detalach grafiki, nasz komputer musi posiadać nowoczesną kartę graficzną. Dla każdej gry znajdziemy w sieci wymagania sprzętowe, w których to podany jest minimalny model karty graficznej, umożliwiający grę, oraz model zalecany, dzięki któremu wyciśniemy z gry najwięcej. Dobra karta graficzna przyda się również wszelakim artystom cyfrowym, grafikom komputerowym itp. Jak sprawdzic karte graficzna? Istnieje na to kilka sposobów, zarówno z użyciem narzędzi wbudowanych w system, jak również przy użyciu zewnętrznych programów, które niejednokrotnie mogą dać nam dużo więcej informacji.
Aby z poziomu systemu dowiedzieć się, jaki model posiadamy, należy włączyć aplikację „uruchamianie”. Możemy tego dokonać na kilka sposobów – wpisując jej nazwę w menu start, klikając prawym przyciskiem na menu (w przypadku Windows 8, 8.1 i 10) lub używając skrótu klawiszowego Windows + R. Klawisz Windows jest oznaczony na klawiaturze logiem systemu – czterema oknami. Mając otwarte okno, należy wpisać komendę „dxdiag” i zatwierdzić enterem. Po chwili naszym oczom ukaże się narzędzie diagnostyczne DirectX. W zakładce
„ekran” odnajdziemy informacje na temat naszej karty graficznej, to jest jej nazwę, producenta, typ układu, ilość pamięci oraz inne szczegółowe dane. Jeśli nasz sprzęt posiada dwie karty graficzne, co zdarza się w niektórych laptopach (jedna karta, słabsza, do przeglądania internetu i pracy biurowej, druga, silniejsza, do gier) wystarczy kliknąć na przycisk „następna strona”, by poznać szczegóły kolejnej karty. Takie karty nazywa się kolejno kartą zintegrowaną oraz kartą dedykowaną (w domyśle: dedykowaną dla gier komputerowych i zaawansowanej obróbki grafiki). Innym sposobem na sprawdzenie karty jest wejście w „menedżera urządzeń”. Dostać się do niego można wpisując jego nazwę w menu lub używając dwukliku na menu start. Tam znajdziemy dane dotyczące wszystkich komponentów komputera i podłączonych do niego urządzeń. Pod rozwijaną listą „karty graficzne” znajdziemy pozycje kart aktualnie wbudowanych w nasz komputer. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na kartę i wybranie „właściwości” da nam dokładniejsze informacje na temat karty. Karty graficzne da się wymieniać – w komputerach stacjonarnych są one przypięte do płyty głównej i nic nie stoi na przeszkodzie, by starą kartę wymienić na lepszy model. Sprawa komplikuje się nieco, jeśli chodzi o komputery mobilne. W laptopach w wielu przypadkach karta jest na stałe przylutowana, co oznacza, że nie da się jej wyjąć. Tylko niektóre modele laptopów oferują taką funkcjonalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here