Powstawanie chleba

Chleb jest podstawą pożywienia dla Europy i Bliskiego Wschodu od tysięcy lat, jest jednym z elementarnych składników codziennej diety człowieka. Najstarsze znaleziska pieczywa pochodzą z XIV wieku p. n. e. Wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania czy kolacji bez kromek pieczywa. Jak powstaje chleb? To całkiem interesująca sprawa.

Produkcja chleba, który na końcu tworzy podstawę naszych kanapek, jest ciekawa. Proces ten składa się z kilku etapów. Chleb może być wypiekany przez piekarnie tradycyjne, stawiające na utrwalony przez pokolenie przepis i sposób pieczenia, albo przez piekarnie produkujące chleb na dużą skalę. Te ostatnie często wykorzystują duże ilości środków konserwujących, by chleb dłużej zachował świeżość. Niestety, może odbijać się to na jego jakości.

Pierwszym etapem produkcji jest selekcja surowców. Producent pieczywa musi wybrać odpowiedniej jakości mąkę, sól, a także droższe. Również woda, która jest wykorzystywana w procesie produkcji, musi być odpowiedniej jakości. Z tego powodu poddaje się ją wielokrotnej filtracji. Mąkę pszenną lub żytnią analizuje się pod kątem jej jakości i zanim zostanie ona dopuszczona do dalszego procesu produkcji chleba, musi pewien czas odleżeć w magazynie. Wypiek próbny z jej użyciem upewnia producenta, że mąka nawet po odleżeniu jest dobrej jakości. Czasem zamiast droższy używa się węglan sodu (zazwyczaj ma to miejsce przy produkcji hurtowej). Ulega on rozkładowi w wysokiej temperaturze, uwalniając dwutlenek węgla. On lub drożdże są niezbędne do wyrośnięcia ciasta chlebowego.

Następnie dochodzi do mieszania składników. Mąkę napowietrza się, przesiewając ją. Następnie dodaje się drożdże, sól i wodę. Przepisy w tradycyjnych piekarniach są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Kolejnym elementem jest zakwas, od którego zależy smak pieczywa. Niektóre piekarnie wykonują go same. Gdy wszystkie składniki zostaną dodane i zmieszane, formuje się kształt wypieków. W nowoczesnych i hurtowych piekarniach używa się do tego maszyn, ręczne formowanie odnaleźć możemy jedynie w najlepszych piekarniach tradycyjnych. Takie podzielone ciasto nazywa się kęsami. Kęsy transportuje się do pomieszczenia nazywanego garownią. W tym miejscu, w odpowiedniej wilgotności i temperaturze, nieupieczone jeszcze pieczywo rośnie. Dopiero wtedy wkłada się je do pieca.

Drobne pieczywo wypieka się w piecach obrotowych, gdzie leży na specjalnych blachach wsuwanych do pieca. Chleb wypieka się w temperaturze od 200 do 250 stopni Celsjusza. Gdy chleb będzie już gotowy, należy przetransportować go do sklepów. Ważny jest tu oczywiście czas. Każdemu zależy, by ich produkt trafił na sklepowe półki jak najszybciej, by klienci mogli kupić jak najświeższy chleb. Dlatego niezwykle ważna jest to sprawna współpraca między dostawcą, producentem a sklepem. Dzięki temu możemy oczekiwać, że każdego ranka znajdziemy w sklepie miękki, pyszny, świeżutki chleb w sam raz na śniadanie. Chociaż wielu zgodzi się, że nic nie przebije wypiekanego wieczorem chleba z małej piekarni…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here