Wybór studiów

Wybór studiów nie jest zawsze oczywistym wyborem dla młodego człowieka. Nie każdy już od małego wie jaką ścieżką chce podążać i kim chce zostać w przyszłości. Często młodzi ludzie mają problem z określeniem swojego przyszłego wymarzonego zawodu lub nie widzą się w żadnym z popularnych zawodów na rynku pracy. Jednak wybór studiów jest niezbędnym krokiem w życiu każdego człowieka, który chce się dalej kształcić. Jak wybrać studia, by po kilku latach nie żałować swojej decyzji i nie marnować czasu na coś, co nas nie interesuje?

Ważne w tym wszystkim jest to, by robić w życiu to co się lubi, to co sprawia przyjemność. Wtedy praca nie jest pracą czy przykrym obowiązkiem, który musimy odbębnić każdego dnia by mieć z czego żyć. Jest za to czymś fajnym, spełnianiem się w zawodzie, który sprawia przyjemność i do tego przynosi pieniądze. Czego chcieć więcej? Dlatego na początku warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych, ale jakże istotnych pytań: Co lubię robić? Co mnie interesuje? Jakie jest moje hobby?
Uzyskane odpowiedzi powinny wiele ułatwić. Jeśli interesuje cię zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia możesz spróbować swoich sił jako dietetyk, doradca żywieniowy. Jeśli twoją pasją jest uprawianie sportu lub uwielbiasz ćwiczyć na siłowni możesz śmiało rozważać przyszłą pracę jako trener na siłowni lub trener w klubie sportowym. Interesujesz się fotografią i grafiką? Z pewnością znajdziesz swoje miejsce na kierunku związanym właśnie z grafiką. Jeśli od dziecka lubiłeś poznawać tajniki działania komputerów i nadal jesteś głównym specjalistą od spraw beznadziejnych w sferze informatycznej w rodzinie to twoje miejsce z pewnością jest na kierunku z tym związanym. Ważne, by za tym wyborem nie stali rodzice i byśmy to my a nie oni podejmowali decyzję. Nie ma sensu wybierać kierunku, który chcą dla nas rodzice, bo to nie oni będą musieli przez kilka lat uczyć się wszystkiego związanego z danymi studiami. Nie warto też spoglądać na innych, naszych znajomych i przyjaciół i sugerować się ich wyborem. Nie należy też martwić się, że studia, które wybraliśmy i miejsce, gdzie będziemy studiować są oddalone od naszego rodzinnego miasta o bardzo dużo kilometrów, a nikt z naszych znajomych się tam nie wybiera. Na nowej uczelni i w nowym miejscu będzie mnóstwo okazji, by poznać nowych znajomych, czy to w grupie dziekańskiej czy w grupach językowych lub na innych studenckich imprezach zapoznawczych. W dzisiejszych czasach uczelnie oferują bardzo szeroki wybór kierunków studiów i wcale nie jest tak trudno się na nie dostać. Oczywiście zanim zaczniemy studia, a co najważniejsze zanim się zdecydujemy na konkretne rekrutować trzeba wcześniej sprawdzić oferty uczelni i zobaczyć jakie przedmioty na maturze są brane pod uwagę w procesie rekrutacji oraz jak punktowane są przedmioty na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Dobrze jest to sprawdzić co najmniej rok wcześniej by od początku ostatniej maturalnej klasy przyłożyć się do przedmiotów które są wymagane. Dzięki temu matura będzie dla nas mniej straszna i nic nas nie zaskoczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here