Bezpłodność a niepłodność

Niektóre pary na poczęcie swojego dziecka czekają kilka, a nawet kilkanaście lat. Los był tutaj bardzo przewrotny. Niektórzy, mówiąc kolokwialnie, zaliczają wpadkę, pomimo że w ogóle nie planują ciąży. Inni z kolei bardzo pragną dziecka, a ono się nie pojawia.

Kiedy udać się do lekarza?

Przejmuje się, że po roku bezskutecznych starań o dziecko należy udać się do lekarza. Kiedy jednak kobieta przekroczyła już 30. rok życia, to można udać się do specjalisty już po 6 miesiącach starań. Na początku może być to lekarz ginekolog. Kiedy jednak problem okazuje się poważniejszy, warto udać się do specjalistycznej kliniki leczenia niepłodności. Tam specjaliści są bardzo dobrze przygotowani na trudne przypadki. Trzeba przecież kompleksowo przebadać zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Przyczyny bezpłodności mogą istnieć zarówno po stronie kobiety jak i po stronie mężczyzny. Często kobiety obarczone są odpowiedzialnością za brak poczęcia dziecka. Tymczasem odpowiedzialność może być również po stronie męskiej. Plemniki nie zawsze są dobrej jakości. Coraz więcej mężczyzn ma problem z jakością nasienia. Badanie nasienia u mężczyzny jest proste i nieskomplikowane, zajmuje niewiele czasu i nie jest kosztowne. Inaczej jest z badaniami u kobiety.

Kiedy nie pojawia się dziecko…

Powody niepłodności mogą być zarówno łatwe, jak i trudne do wyleczenia. Czasem ginekolog już na pierwszy rzut oka potrafi wskazać, gdzie leży przyczyna niepowodzeń. Na pewno ginekolog przygląda się ogólnej kondycji kobiety, jej wadze, chorobom przewlekłym. Zaleca się, aby przed ciążą schudnąć do prawidłowej wagi. Nadwaga i otyłość przeszkadzają w prawidłowym przebiegu ciąży. Jest wiele przyczyn poronień i innych nieprawidłowości, które mogą wpływać na to, że wciąż parze nie urodziło się zdrowe maleństwo. Powody niepłodności należy rozpoznać. Kluczem do sukcesu, jak wszędzie, jest po pierwsze postawienie dobrej diagnozy. Przyczyny bezpłodności zwykle można z sukcesem leczyć. Medycyna zna wiele takich przypadków, kiedy właściwie już para pogodziła się z brakiem dziecka, a później następował prawdziwy cud. Oby takich sytuacji było jak najwięcej. Brak poczęcia dziecka jest dla każdej kobiety i dla każdego mężczyzny ogromnym cierpieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here