Operacja zaćmy

Zaćma inaczej nazywana kataraktą to dosyć często spotykana choroba, która dotyka zwłaszcza starsze osoby. Rozwija się bezobjawowo przez wiele lat i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. W jaki sposób przebiega i jak można ją leczyć?

Czym jest zaćma?

Zaćma to choroba degeneracyjna oczy, która prowadzi do zmętnienia soczewki. Jest najczęściej spotykaną przyczyną problemów z widzeniem po 55 roku życia. Na czym polega? Soczewka u zdrowych osób przepuszcza trafiające do wnętrza oka promienie światła, załamując je pod odpowiednim kątem, tak aby docierały do siatkówki. Następnie trafiają one do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego. Podczas przebiegu choroby dochodzi do zamglenia soczewki, a ilość światła docierającego do niej jest niewystarczająca. W rezultacie obraz staje się nieostry i zamglony. Zaćma może być nabyta lub wrodzona – ta druga rozwija się przez pierwsze lata życia dziecka, a nawet już w okresie prenatalnym. Na jej wpływ mogą mieć choroby, które przeszła kobieta w ciąży i brane przez nią leki oraz nieprawidłowości na poziomie metabolicznym i chromosomalnym. Wyróżnić można kilka różnych rodzajów zaćmy.

Zaćma warstwowa jest przykładem choroby wrodzonej. Zmętnienie soczewki zauważalne jest w jej centrum, co powoduje jedynie częściowe upośledzenie widzenia. Zaćma całkowita polega na zmętnieniu całej soczewki, co uniemożliwia widzenie. W przypadku zaćmy jądrowej, osoba chora ma problemy z widzeniem przy jasnym świetle. Innym rodzajem jest zaćma błoniasta, powodująca uszkodzenie torebki soczewki.

Zaćmę nabytą rozróżnia się głównie ze względu na stopień zaawansowania choroby. Może być początkowa lub zaawansowana – gdy zamglenie obejmuje całą soczewkę. Jeżeli soczewka wchłania wodę nazywa się ją pęczniejącą. Wyróżnia się także zaćmę przejrzałą, w sytuacji, gdy soczewka ulega stopniowemu upłynnieni, a jej jądra przesuwają się w dół.

Operacja zaćmy

Obecnie nieznane są sposoby zapobiegania tej chorobie. Okulista jednak może zaproponować skutecznie metody jej leczenia. Najczęściej pacjentom poleca się zabieg operacyjny w trakcie, którego choremu wszczepia się syntetyczną soczewkę. Wcześniej następuje rozbicie zmętniałej soczewki. Operacja zaćmy to bezpieczny i małoinwazyjny zabieg, po którym pacjenci mogą wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić problemy z widzeniem, które jednak nie powinny wzbudzać niepokoju. Pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, co wymaga między innymi stosowanie kropli antybiotykowych. Oczy należy chronić przed słońcem, nosząc okulary z filtrem oraz wstrzymać się z intensywnym wysiłkiem fizycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here