woda

Odpowiednie ilości płynów w ciągu doby są jednym z warunków dobrego samopoczucia i odpowiedniego zdrowia. Minimalna ilość płynów, którą należy przyjąć w ciągu dnia to 1,5-2l, przy czym zapotrzebowanie na płyny może być większe w zależności od sytuacji. Najlepiej jest ściągnąć oczywiście po wodę mineralną, która doskonale nadaje się do nawodnienia i dostarczenia niezbędnych składników mineralnych. Czy to, jaką wodę wybierzemy ma znaczenie? Jakie są rodzaje wód mineralnych? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/woda-mineralna-najlepszy-sposob-na-nawodnienie-organizmu/ 

Którą wodę wybrać – mineralna czy źródlana? 

Na półkach sklepowych możemy znaleźć wiele rodzajów wody butelkowanej. Wśród nich wyróżnić możemy wodę mineralną i źródlaną. Czym te dwie wody różnią się od siebie? Zarówno woda mineralna, jak i źródlana pozyskiwana jest z naturalnych źródeł oraz nie wymaga żadnego uzdatniania. Ich skład różni się nieco w zależności od miejsca wydobycia. Woda źródlana zawiera niewiele składników mineralnych, zatem może być spożywane nawet przez małe dzieci, a także osoby zwracające uwagę na podaż składników mineralnych takich jak na przykład sód. 

Jakie są rodzaje wód mineralnych? 

Wody mineralne mogą różnić się od siebie zawartością składników mineralnych. Wody niskozmineralizowane zawierają mniej, niż 500 mg składników mineralnych w litrze wody. Tego typu wody mogą być spożywane praktycznie przez każdego. Wody średniomineralizowane zawierają od 500 do 1500 mg na litr, a wysokomineralizowane – powyżej 1500 mg/l. 

Różnią się one też zawartością składników mineralnych takich jak magnez, jod oraz wapń. Wody średniomineralizowane mogą być spożywane profilaktycznie w celu leczenia niedoborów składników mineralnych. Z kolei wody wysokozmineralizowane są wskazane dla osób znajdujących się w stanach niedoborów składników mineralnych, a ich skład powinien być dostosowany do rodzaju niedoborowego składnika mineralnego. 

Wody, które są najczęściej spotykane w leczeniu 

Szczególnym rodzajem wód mineralnych są wody lecznicze. Posiadają one określone własności terapeutyczne. Tego typu wody cechują się dużą zawartością składników mineralnych od 2000 do 20000 mg/l. Do wód leczniczych możemy zaliczyć: 

  • Wody siarkowe – zawierające siarkę i chlorek sodu
  • Wody chlorkowo-sodowe – wyróżniają się wysoką zawartością chlorku sodu, żelaza, jodu i bromku
  • Wody gorzkie – zawierających siarczan magnezu
  • Solanki – zawierający chlorek sodu
  • Szczawy – o wysokiej zawartości węglowodanów i dwutlenku węgla
  • Szczawy żelaziste – dostarczające dużą ilość żelaza 

Zobacz też: http://www.testersi.pl/dlaczego-czerwone-mieso-uznawane-jest-za-szkodliwe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here