o czym świadczy wydzielina z pochwy?
fot. Pexels.com

Upławy wydostające się z miejsc intymnych nie są czymś dziwnym. Niepokój może jednak wzbudzić wydzielina, która ma inny kolor, konsystencję i zapach niż ta, którą obserwuje się na co dzień. Po czym poznać, że upławy z pochwy mogą świadczyć o problemach zdrowotnych? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/uplawy-i-wydzielina-z-pochwy/

Rodzaje upławów

Upławy wydobywające się z pochwy można rozróżnić pod kątem ich koloru oraz gęstości. Jaka wydzielina jest normalnym stanem, a jaka może wzbudzić w nas niepokój?

  • Przejrzyste upławy – są normalne dla ciała kobiety. Często występują podczas podniecenia lub aktywności fizycznej. 
  • Białe upławy – niewielka ilość wydzieliny pojawiająca się na krańcach cyklu menstruacyjnego jest zwyczajnym zjawiskiem. O infekcji można mówić dopiero wtedy, gdy biała wydzielina ma twarogową, gęstą konsystencję. 
  • Elastyczne i przezroczyste upławy – tego typu wydzielina występuje podczas owulacji. Wtedy upławy są raczej śluzowate, ale nie wodniste. 
  • Brązowe upławy – często z domieszką krwi. Takie plamienie jest normą podczas trwania lub zakończenia cyklu miesiączkowego. Rzadko tego typu wydzielina może świadczyć o nowotworze szyjki macicy, dlatego warto się regularnie badać i kontrolować ten stan. 
  • Żółto-zielone upławy – taka wydzielina nie zwiastuje nic dobrego. Może świadczyć o infekcji przydatków wywołanych chorobami wenerycznymi, np. rzęsistkowicą. 

Jeśli zauważymy wystąpienie nietypowych upławów, którym będą także towarzyszyły objawy takie jak ból brzucha, utrata wagi, gorączka i senność, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem ginekologiem.

Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Jeśli chcemy zapobiec wystąpieniu infekcji pochwy, warto skupić się na odpowiedniej higienie tego miejsca. Najlepiej korzystać na co dzień z płynów do higieny intymnej, które mają właściwe pH. Warto także zdecydować się na majtki wykonane z oddychającego bawełnianego materiału. Jeśli przyjmujemy w danym czasie antybiotyki, powinniśmy jeść nabiał zawierający żywe kultury bakterii, aby uniknąć infekcji o podłożu drożdżakowym

Zobacz także: http://www.testersi.pl/kurkuma-przyprawa-dla-zdrowia/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here