Kolano to zostaw narażone na ciągłe przeciążenie. Takie przeciążenie zwiększa ryzyko wystąpienia rozmaitych kontuzji oraz urazów. Głównym czynnikiem ryzyka mogą być intensywne treningi, a także siedzący tryb życia. Znaczenie może mieć również wiek oraz nadmierna masa ciała. Spośród najczęściej występujących urazów należy wymienić zwichnięcie rzepki oraz zerwanie więzadła krzyżowego przedniego.
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/urazy-kolana-jak-powstaja-jak-mozna-je-leczyc/
Czym dokładnie jest staw kolanowy?
Staw kolanowy jest największym i najbardziej złożonym w swojej budowie stawem znajdującym się w ciele człowieka. Pomimo tego, że funkcjonalnie przystosowany jest do przenoszenia znacznych obciążeń, bardzo często przekraczamy jego naturalne możliwości, co objawia się różnymi dolegliwościami bólowymi oraz powstającymi kontuzjami i urazami.
Wydłużające się żywotność, otyłość i ciężka praca fizyczna, a także dźwiganie ciężarów i uprawianie kontuzjogenny w sportów takich jak narciarstwo to główne czynniki usposabiające się do rozwoju przy różnych schorzeń stawów kolanowych.
Jakie są najczęstsze urazy kolana?
Urazy i kontuzję w okolicach stawu kolanowego mogą dotyczyć struktury anatomicznej, która buduje staw, czyli: kości, chrząstki, łąkotki, ścięgna czy wiązadła.
Każda kość w kolanie lub wokół niej może zostać złamana. Najczęściej złamaną kością w stawie kolanowym jest rzepka. Spowodowana jest głównie przez uraz o dużej sile, tak jak upadek czy wypadek samochodowy, który powoduje zwiększenie złamanie rzepki. Ludzie dotknięci osteoporozą mogą doświadczyć złamania jej nawet w efekcie drobnego potknięcia.
Więzadło krzyżowe przednie znajduje się po przekątnej w dół w przedniej części kolana, zapewniając stawu stabilność. Urazy więzadła krzyżowego mogą być bardzo poważny i bardzo często wymagają operacji. Klasyfikowane są w skali od jednego do trzech. Zwichnięcie stawu występuje wtedy, kiedy kości kolana opuszczają swoje autonomiczne położenie całkowicie lub częściowo.
Jak leczyć urazy kolan?
Sporo urazów kolan można leczyć prostymi środkami, a najpopularniejszym jest unieruchomienie. Pomocna jest również fizykoterapia. Konkretne ćwiczenia przywracające funkcje kolan i wzmacniające mięśnie nóg, wspierają przywrócenie do poprzedniego stanu. Leki, takie jak Aspiryna czy Ibuprofen zmniejszają ból oraz obrzęk urazu. Wiele złamań oraz urazów wymaga operacji, żeby w pełni wrócić do pełnej funkcjonalności nogi.
Zobacz też: http://www.testersi.pl/lokiec-tenisisty-czym-jest-skad-sie-bierze-i-jak-go-leczyc/